Wyszehradzki Multimaraton Twierdza Przemyśl
W ubiegłą sobotę (24 czerwca br.), Przemyśl stał się prawdziwą biegową stolicą Polski. Tego dnia bowiem odbyła się I edycja Wyszehradzkiego Ultramaratonu „Twierdza Przemyśl”. Zawodnicy rywalizowali na wyjątkowej trasie szlaku fortecznym z okresu pierwszej wojny światowej. To nie tylko zawody sportowe, ale także turystyczna promocja trzeciej co do wielkości Twierdzy w Europie. W multimaratonie wystartowali
zarówno zawodowi biegacze, jak i amatorzy. Nie zabrakło wśród nich IPOWCÓW (2 koleżanki i 7 kolegów).
I Wyszehradzki Ultramaraton Twierdza Przemyśl, jest wyjątkowym projektem, stworzonym przez członków Stowarzyszenia „Przemyski Klub Biegacza”, którzy to postanowili połączyć biegową pasję z poznawaniem jednej z największych atrakcji historycznych i turystycznych Przemyśla i całego regionu. Zadaniem uczestników biorących udział w imprezie było „zdobycie” południowo-wschodniej części zewnętrznego pierścienia Twierdzy Przemyśl – potężnego zespołu obiektów obronnych, z których osiem zawodnicy mijali w trakcie pokonywania kolejnych etapów biegu. Uczestnicy Ultramaratonu mieli do wyboru dwa dystanse – Forteczny – 21 kilometrów i Cesarski – 55 km.
Biegacze wystartowali z przemyskiego Rynku. Od samego początku było pod górkę. W końcu to ultramaraton, ale najlepsze było dopiero przed nimi. Ultramaratonów w Polsce są setki, ale jak twierdzą organizatorzy tylko tu obok medalu można zdobyć historyczną twierdzę Przemyśl. Na trasie zmagali się z upałem i własnymi słabościami w wyjątkowym otoczeniu najważniejszych zabytków architektury obronnej Polski. Później, niezależnie od tego, który dystans wybrali, było równie ciekawie…
Dystans Cesarski (55 km)
Na jego starcie stanęło 56 biegaczy w tym (47 mężczyzn i 9 kobiet). Wśród nich znalazło się 2 IPOWCÓW – kol. Robert Piątek (Region IPA Przeworsk) zajmujący ostatecznie 18 miejsce i kol. Marcin Badlik (Przemyski Region IPA) zajmujący 28 miejsce. Trasa „Cesarskiego” wiodła głównie południowo – wschodnią częścią pierścienia zewnętrznego Twierdzy Przemyśl. Start nastąpił z przemyskiego Rynku, a dalej poprzez Wzgórze Zamkowe, alejki parku zamkowego w kierunku wyciągu narciarskiego.
Następnie biegacze przez Zielonkę udać się musieli w kierunku Prałkowiec, a tam po 11 km biegu docierali do fortu VII Prałkowce. Stamtąd następował powrót w kierunku Zielonki i 16 kilometrów dalej docierano do Fortu VI Iwanowa Góra – potocznie nazywanego fortem Helicha. Dalej przez Fort V Grochowce, Fort IV Optyń w Pikulicach i na 28 km do fortu III Łuczyce. Z Łuczyc biegacze musieli skierować się na Fort II Jaksmanice, następnie Fort I Siedliska „Salis Soglio” i na 38 km mijali ostatni fort na trasie biegu – Fort XV „Borek”. Z tego fortu biegacze przez Krówniki, Kopiec Tatarski, trasę downhillową przy wyciągu narciarskim, Park Zamkowy, Zamek, dobiegali do mety znajdującej się na przemyskim Rynku.
Dystans Forteczny (21 km)
Na starcie półmaratonu stanęło 162 biegaczy ( 124 mężczyzn i 38 kobiet). Wśród startujących znalazło się 7 IPOWCÓW – kol. Inga Sudzińska, Mateusz Banaś, Grzegorz Buczko, Maciej Sochacki – Przemyski Region IPA; kol. Agnieszka Mercik, Leszek Prokop i Jerzy Witko – Bieszczadzki Region IPA. Start jak i w poprzednim biegu następował z przemyskiego Rynku, a potem biegacze rozpoczęli „wspinaczkę” urokliwymi uliczkami na przemyski Zamek Kazimierzowski. Dalej bieg prowadził alejkami Parku Zamkowego w kierunku wyciągu narciarskiego. Dalej trasa przebiegała przez Zielonkę drogami fortecznymi w kierunku Prałkowiec, tam, po 11 km, po zdobyciu fortu VII Prałkowce, który był półmetkiem biegu, następował powrót w kierunku Zielonki i stoku narciarskiego (znów drogami fortecznymi) – w tym, jak twierdzą przemyscy biegacze – uwielbianymi przez nich „100 zakrętami”.
Przy parkingu obok stoku, przy trasie narciarskiej nr 3, uczestnicy Ultramaratonu wbiegali na bardzo stromą trasę downhillową, a z niej zbiegali do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego i dalej przez Park Zamkowy, a gdy już minęli Zamek Kazimierzowski pozostało im tylko zbiec z górki do mety, która znajdowała się na Rynku Starego Miasta.
W klasyfikacji OPEN 21 km biegu „Fortecznego” 3 miejsce z czasem 1:38:37,00 zajął kol. Mateusz Banaś.
W klasyfikacji kobiet 3 miejsce z czasem 1:57:14,15 zajęła kol. Agnieszka Mercik (21 w klasyfikacji OPEN)
Klasyfikacja pozostałych:
Kol. Maciej Sochacki – OPEN-36; Mężczyźni-33
Kol. Grzegorz Buczko – OPEN-98; Mężczyźni-88
Kol. Inga Sudzińska – OPEN-99; Kobiety -11
Kol. Jerzy Witko – OPEN-125; Mężczyźni-106
Kol. Leszek Prokop– OPEN-130; Mężczyźni-109
Organizatorom serdecznie gratuluję pomysłu i mam nadzieję, że w przyszłym roku do współorganizatorów tego fantastycznego biegu dołączy Podkarpacka Grupa Wojewódzka IPA, a zwłaszcza przemyskie Regiony.
Teks i zdjecia: J. Faber